Meriter

Meriter för tävlande från VSS Triathlon för varje år

2006-2010 är på gång…

2009

Merit Klass Namn
4:e plats på SM Olympisk Senior Herr Johan Wilén
6:e plats på sprint SM Senior Herr Johan Wilén
1:a/guld SM Duathlon Senior Herr Fredrik Swahn
10: a i Powerman Europé i Holland Senior Herr Fredrik Swahn
1:a/ guld SM Duathlon, Senior Dam Jenni Nilsson
SM 1:a/guld VSS Herrlag Swahn, Wickström, Norén

2005

Merit Klass Namn
2:a SM Duathlon Lag Senior Herr Fredrik S, Erik N, Peter A
3:a SM Duathlon Lag Senior Herr Anders G, Mathias M-L, Hans Bärring
5:a SM Lång Senior Herr Endre Barat
1:a RM Lång Master 45-49 Peter Agelii
1:a RM Olympisk Master 45-49 Peter Agelii
1:a RM Sprint Master 45-49 Peter Agelii
3:a EM Lång Master 45-49 Peter Agelii
1:a RM Stafett Master Peter A, Robert G, Hans B
6:a SM Stafett Senior Herr Endre B, Erik N, Mathias M-L
1:a DM Senior Herr Endre Barat
1:a DM Master 40-44 Mats Holmgren
1:a DM Master 45-49 Peter Agelii
2:a DM Lag Master Mats H, Peter A, Hans B
2:a DM Lag Senior Herr Endre B, Mikael A, Johan N

2004

Merit Klass Namn
2:a DM Senior Herr Endre Barat
2:a DM Lag Senior Herr Endre B, Mathias M-L, Magnus N
9:a SM Lång Senior Herr Endre Barat
16:a SM Sprint Senior Herr Mathias Moenne-Loccoz
5:a SM Stafett Senior Herr Mathias M-L, Endre B, Magnus N
12:e SM Duathlon Senior Herr Magnus Nyberg
13:e SM Duathlon Senior Herr Endre Barat
14:e SM Duathlon Senior Herr Mathias Moenne-Loccoz
SM Guld Lag Duathlon Senior Herr Mathias M-L, Endre B, Magnus N
SM Silver Lag Duathlon Senior Herr M.Asp, H. Bärring, J.Nyberg
Bästa klubb Östsvenskadistriktscupen Seniorer Herrar Våra duktiga herrar

2003

Merit Klass Namn
4:a AG Ironman Malaysia AG 25-29 Endre Barat
5:a SM Olympisk Senior dam Carina Höglund
3:a RM Olympisk Master H35-39 Joachim Pettersson
2a NM Sprint U23 Carina Höglund
6:a SM Sprint Senior dam Carina Höglund
5:a RM Sprint Master H35-39 Joachim Pettersson
3:a JSM Stafett Junior dam Emma Svedlund, Sara Ryrfeldt, Nathalie Remmo
3:a JSM Duathlon Junior herr Johan Nyberg
5:a JSM Duathlon Junior herr Fredrik Brantsved
6:a JSM Duathlon Junior herr Dan Rosenqvist
3:a SM Duathlon Senior dam Mikaela Höglund
3:a SM Duathlon Senior dam Carina Höglund
1:a SM Duathlon lag Junior herr Fredrik Brantsved, Johan Nyberg, Dan Rosenqvist
11:a SM Duathlon Senior herr Magnus Nyberg
130:a Ironman Hawaii AG 30-34 Endre Barat
3:a DM Senior dam Carina Höglund
1:a DM Master H40-44 Mats Holmgren

2002

Merit Klass Namn
5:a JSM Duathlom junior herr Johan Nyberg
7:a SM Duathlon senior herr Magnus Burling
4:a SM Sprint senior dam Carina Höglund
10:a JSM Sprint junior herr Dan Rosenqvist
4:a RM Sprint Masers H35 Mats Holmgren
9:a SM Stafett Masters herr Holmgren,
Sundberg,
Holmgren
12:a SM Stafett senior herr C. Höglund,
M. Burling,
E. Barat
12:a SM Sprint senior herr Endre Barat
6:a SM Kort junior herr Johan Nyberg
16:e SM Kort senior herr Endre Barar
1:a DM junior herr Dan Rosenqvist
2:a DM junior herr Johan Nyberg

2001

Merit Klass Namn
1:a Sprint SM juniorer damer Carina Höglund
3:a Stafett SM seniorer damer Maria Runesson,
Jennifer Rosenqvist,
Carina Höglund
3:a Sprint SM seniorer dam Maria Runesson
3:a Stafett SM juniorer herr Nicklas Tönnfält,
Johan Nyberg,
Max Nilsson
9:a Stafett SM seniore herr Endre Barat,
Magnus Nyberg,
Mathias Moenne-Loccoz
4:a SM Kort seniorer dam Maria Runesson
12:a SM Kort seniorer herr Endre Barat
2:a Sprint NM Finland juniorer damer Carina Höglund
5:a Duathlon SM juniorer herrar Johan Nyberg
1:a DM seniorer herr Mathias Moenne-Loccoz
2:a DM seniorer herr Endre Barat
2: DM Lag seniorer herr Moenne-Loccoz,
Barat,
S. Lindberg
8:a Duathlon SM seniorer herrar Magnus Nyberg
10:a Duathlon SM seniorer herrar Mathias Moenne-Loccoz
12:a Duathlon SM seniorer herrar Endre Barat
3: Duathlon SM lag herrar Nyberg,
Moenne-Loccoz,
Barat

2000

Merit Klass Namn
2:a Sprint SM juniorer damer Carina Höglund
3:a Stafett SM seniorer damer Carina Höglund,
Karin Runesson,
Maria Runesson
1:a Sprint NM Norge juniorer damer Carina Höglund
1:a Sprint RM pojkar 15-17 Max Nilsson
3:a SM kortdistans seniorer damer Maria Runesson
3:a Duathlon SM seniorer damer Maria Runesson
2:a Duathlon SM juniorer damer Carina Höglund
1:a Duathlon RM pojkar Max Nilsson

1999

Merit Klass Namn
1:a JSM kortdistans juniorer damer Maria Runesson
3:a JSM kortdistans juniorer damer Carina Höglund
1:a JSM sprint juniorer damer Maria Runesson
2:a JSM sprint juniorer damer Carina Höglund
2:a JSM stafett juniorer damer Carina H./Helena C./Maria R.
3:a RM sprint flickor ungdom Karin Runesson
2:a NM kortdistans juniorer damer Maria Runesson
3:a NM kortdistans juniorer damer Carina Höglund
12:a VM långdistans herrar, 25-29 Endre Barat
1:a DM sprint juniorer damer Maria Runesson
2:a DM sprint juniorer damer Carina Höglund
3:a DM sprint juniorer herrar Niclas Tönnfält
2:a JSM duathlon juniorer damer Maria Runesson

1998

Merit Klass Namn
4:a JNM flickor ungdom Jennifer Rosenqvist
1:a RM flickor ungdom Carina Höglund
2:a RM flickor ungdom Jennifer Rosenqvist
1:a DM flickor ungdom Carina Höglund
2:a DM flickor ungdom Jennifer Rosenqvist
1:a DM damer Maria Runesson
2:a JSM juniorer damer Maria Runesson
2:a DM juniorer herrar Magnus Nyberg
3:a DM juniorer herrar Jimmy Taivaloja

1997

Merit Klass Namn
2:a JNM flickor yngre jun. Jennifer Rosenqvist
1:a RM flickor yngre jun. Jennifer Rosenqvist
1:a DM damer/juniorer Maria Runesson
2:a SM Sprint yngre juniorer Maria Runesson