SM segrarinna i sprintdistans, Hanna Månsson

1:a Hanna Månsson, damer och Oscar Lilja, herrar. 2:a Alma Bergqvist, damer och Andreas Carlsson, herrar. 3:a Kristina Västman, damer och Leon Dahlin, herrar. foto. Elias Birgander

I helgen, eller närmare bestämt, på Mors dag den 31 maj 2026 vann Hanna Månsson från Väsby SS Triathlon guldmedalj i både junior- och seniorklass.

”Simningen gick bra och jag kom upp tillsammans med estländskan Siimar.”, säger Hanna. Simningen på sprintdistans, triathlon är 750 meter i öppet vatten. Hampus Månsson som är Hannas tränare hade planerat loppet i förväg och antyder ingen tvekan på hur det hela skulle gå. Hampus hade fullt förtroende för Hanna och säger såhär:

”Planen var att simma hårt och sen försöka gå solo på cyklingen. Hon är den bästa simmaren så vi visste att hon troligen skulle vara själv efter T1.”

Hampus analys stämde och Hanna var först ut efter växlingen. Växlingen mellan simning och cykel kallas för T1 (transition 1). T1 gick klanderfritt, enligt Hanna själv. Vidare beskriver hon att hon ville försöka få till lite draghjälp av estniskan men efter bara en fjärdedel av första varvet så släppte estländskan Siimar och Hanna fick cykla solo. Cyklingen på sprintdistans är 20km och var uppdelad på två varv.

Under resterande del av cyklingen hade Hanna drygat ut sin ledning.

”Efter cyklingen, i T2 missade jag min plats och därav blev det ingen vidare snabb T2.”, säger Hanna.

Det fanns två scenario enligt Hampus: Det ena var att köra ett hårt varv och dryga ut ledningen, detta gjorde Hanna. Om de andra höll jämnt skulle hon fortsätta köra hårt, det fanns ingen som klarade av att hålla Hannas tempo – hon var solo! Trotts att ingen höll jämnt så fortsatt Hanna att köra hårt, vilket applåderades av Hampus.

”När jag sedan sprang fick jag kramp i min högra vad.” Trots kramp efter den hårda cyklingen lyckades Hanna dryga ut sin ledning ytterligare till de övriga svenskorna.

I mål på SM kommer Hanna in på 1:02:58 och är dryga 6 minuter före nästa junior dam samtidigt är hon före alla andra damer även i seniorklassen och därmed vinner hon även seniorklassen med dryga 2 minuter till godo!

Dubbel seger till Hanna Månsson som både vinner Junior SM och Senior SM. Detta är möjligt eftersom Senior, junior och ungdom startade samtidigt.

Här finns resultatlista från Hallsta SM, STC, NC

Hanna Månsson på cykel SM i sprintdistans Hallsta 2026. Foto Mats Lagerberg

Foto. Mats Lagerberg

Lämna ett svar