SyraTomtenCup deltävling 5

Kvällen bjöd på strålande väder och ett nytt deltagarrekord med 37 startande. Vi hade nya besök ända från Uppsala och ett ganska stort antal deltagare som kommer och gästar oss i VSS Tri. Vidare var det extra kul att så många av de av våra duktiga medlemmar som tävlade i helgen kom och körde trots slitna ben.

Extra kul var att det var nytt deltagarrekord även i våra U23 klasser och vår yngsta deltagare hittills Tilda cyklade sin premiär då hon körde partempo med pappa Anders.

Målet med SyraTomtenCup är verkligen att alla ska känna sig välkomna att vara med. Cupen vänder sig till alla våra medlemmar och gäster, från våra ungdomar och nya medlemmar till de som sitter hemma i timmar efteråt och analyserar sin ”data”. Ikväll kändes det verkligen som det var en sådan kväll.

Resultaten från kvällen finns i bifogade pdf SyraTomtenCup 2016 deltävling 5

Aktuell poängställning finns även det i en bifogad pdf

SyraTomtenCup 2016 poäng efter deltävling 5

Nu är det ett kortare uppehåll till nästa deltävling som är om fyra veckor den 3 augusti. Passa på att träna hårt och så hoppas jag att vi ses då!